Od niedawna turyści znów mogą podziwiać widoki na nadwarciańskie łąki i rozlewiska  z Wieży widokowej na Czarnowskiej Górce. Zakończyła się bowiem budowa konstrukcji.  Wiosenny maj to dobry miesiąc by obserwować rozkwitającą florę czy żyjące w parku ptaki.

 

 Wieża powstała na miejscu starej, drewnianej wieży, która została rozebrana już kilka lat temu. Jest ona zlokalizowana przy drodze krajowej nr 22, przy skrzyżowaniu do Czarnowa.  Jej wysokość to około 16m, natomiast górny podest znajduje się 11m nad ziemią. Stamtąd możemy podziwiać cudowne widoki jakie ma nam do zaoferowania przyroda.

 

W okolicach wieży znajdują się również toalety, parking oraz ławki wraz ze stołami . Konstrukcje inspirowane były budowlami szachulcowymi. Jest to tradycyjna forma budownictwa w rejonie „Ujścia Warty”, która już powoli zanika dlatego też wieża i jej okolice miały stać się przypomnieniem o istnieniu szachulca.  

 

Nowym obiektem w północnej części Parku jest również ścieżka spacerowa. Łączy ona Wał Północny z Bobrową Drogą.  Jest ona podzielona na 3 części, różniącymi się nawierzchnią. Pierwsza jest  drewniana kładka, która prowadzi wzdłuż torfianki. Następnie pójdziemy drogą gruntową aż do ostatniego odcinka czyli podmokłej łąki, bądź alternatywną tzw. Drogą Środkową. Za łąką możemy zobaczyć kolejną wieżę widokową przy Bobrowej Drodze. Podczas spaceru możemy obserwować dziką przyrodę np. Łabędzie, skowronki, gąsiorki czy bieliki i myszołowy.

Budowa wieży oraz ścieżki to koszt 706 tyś. zł z czego 600 tyś. zł to dofinansowanie Unii Europejskiej.     

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj